Sąd konkursowy wyłonił 9 laureatów tegorocznego konkursu o Złoty Medal MTP targów POL-ECO-SYSTEM. Konkurencja była bardzo mocna. Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi produktami.

Teraz swojego wyboru dokonają konsumenci. Głosować można jeszcze przez 35 dni. Oto Złoci Medaliści targów POL-ECO-SYSTEM:
- Agregat prądotwórczy  BIO VAPOR CHP zasilany gazami z przetwórstwa biomasy (firma  „Mielec-Diesel” GAZ Spółka z o.o. z Mielca). Pawilon 7A, stoisko 58.
Mielec-Diesel Gaz proponuje na targach szeroki zakres agregatów BIO VAPOR CHP zasilanych biogazem z fermentacji metanowej (biogaz z oczyszczalni ścieków, biogaz wysypiskowy, biogaz rolniczy). Agregaty VAPOR CHP cechują się zwartą i kompaktową budową pozwalającą na łatwy i szybki montaż oraz ewentualną relokację. Wysoka jakość zastosowanych podzespołów oraz doświadczenie kadry inżynieryjnej gwarantują osiąganie najwyższych sprawności oraz niezawodną pracę przez cały okres eksploatacji.
- Palnik na biomasę Pellas X REVO mini (Pellas X Sp. z o.o. Sp. k. z Piły). Pawilon 7A, stoisko 27.
Ci, którzy chcą ograniczyć koszty wytwarzania energii cieplnej i zminimalizować potrzebę obsługi urządzenia, powinni zobaczyć w Poznaniu palnik na biomasę z rotacyjną komorą spalania Pellas X REVO mini. Nowatorski palnik automatycznie się oczyszcza, co stwarza wygodną i niezawodną alternatywę dla kotłów olejowych, gazowych lub na paliwo stałe. Urządzenie dostarczające najnowocześniejszą technologię ubraną w wysokiej jakości wzornictwo, dotychczas niedostępne w tej kategorii produktu.
- Kompletna kontenerowa elektrownia 2-modułowa zasilana gazami odpadowymi (P.P.U.H. „Horus-Energia” Sp. z o.o. z Sulejówka). Pawilon 7A, stoisko 11.
Dedykowana do zasilania gazami odpadowymi, będącymi mieszaniną gazów (węglowodory, wodór i tlenek węgla). Pierwszy z modułów czyści i kondycjonuje gaz, zaś drugi to agregatowa elektrownia. Jest to aplikacja, która umożliwia wykorzystanie zanieczyszczonego gazu odpadowego do wyprodukowania energii elektrycznej ew. cieplnej. Prezentowana aplikacja może pracować równolegle z siecią elektroenergetyczną, innymi elektrowniami agregatowymi, wyspowo wyłącznie na potrzeby obiektu. Jest ona przedstawicielem całej rodziny produktów. Typoszereg prezentowanej technologii zawiera się w przedziale od 100 kWe do 2 MWe.
- Uniwersalny rozdrabniacz AXTOR 6010 z serii green efficiency (Agrex-Eco Sp. z o.o. z Warszawy). Pawilon 5A, stoisko 8.
AXTOR 6010 jest jedną z najbardziej elastycznych maszyn do obróbki drewna i odpadów zielonych. W trybie szybkoobrotowym rozdrabniacza z wahliwymi narzędziami produkuje materiał do kompostowania. W trybie rębaka z obniżoną prędkością i z narzędziami stałymi wytwarza paliwo z biomasy dla elektrociepłowni. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii AXTOR 6010 ma obniżone zużycie paliwa aż do 30%, a zarazem zwiększoną wydajność.
- Mobilne urządzenie do mycia pojemników na odpady TEC ME LIMPMATIC (APRIVA Sp. z o.o. z Poznania). Pawilon 5, stoisko 84.
Zastosowane rozwiązania w LIMPMATIC są wynikiem wieloletnich doświadczeń. Procedura mycia wykonywana jest w 100% automatycznie. Obsługuje pojemniki o pojemnościach do 1100 l. Umożliwia jednoczesne mycie dwóch pojemników gorącą wodą (60°C) o pojemnościach do 360l lub jednego do 1100 litrów. Urządzenie wyposażone jestem w system automatycznych głowic obrotowych z systemem dysz myjących do mycia zewnętrznego. Możliwy system dezynfekcji.
 
- FleetKleen™ środek do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni - bioremediacyjny produkt z linii SpillAway™ (ENAN S.A. z Dzierżoniowa). Pawilon 8A, stoisko 41.
SpillAway™ to zaawansowane technologicznie produkty do czyszczenia, odtłuszczania, usuwania wycieków i skażeń substancjami ropopochodnymi, tłuszczami, białkami i związkami chemii organicznej do bioremediacji gleby i wody. Zawierają mikroorganizmy i substancje biologicznie czynne, rozkładające zanieczyszczenia organiczne na dwutlenek węgla i wodę. Nie zawierają rozpuszczalników organicznych, są całkowicie bezpieczne dla środowiska i dla użytkowników i biodegradowalne.
- Zamiatarka miejska Kärcher MC 130 oraz wielofunkcyjny pojazd  komunalny Kärcher MIC 50 (Kärcher Sp. z o.o. z Krakowa). Pawilon 5, stoisko 50.
Kärcher rozszerza gamę kompaktowych zamiatarek przegubowych o MC 130 - najnowszy model w klasie 1 m3. Dzięki niewielkiemu ciężarowi nadaje się do stosowania na chodnikach i może być użytkowana przez posiadacza prawa jazdy „B” bez konieczności zdobywania dodatkowych uprawnień. MC130 to prosta obsługa serwisowa, ergonomia i komfort pracy, a dzięki szerokiej gamie dodatkowego wyposażenia, zamiatarka jest idealna do stosowania przez cały rok. Doskonałe rozwiązanie dla miast i spółek komunalnych oraz przemysłu.
Z kolei MIC 50 to wielozadaniowy pojazd do różnorodnych prac komunalnych, przeznaczony do całorocznego użytkowania. W zależności od zastosowanych narzędzi, maszyna może pełnić rolę zamiatarki, odśnieżarki, solarko-piaskarki, pługu śnieżnego, kosiarki z rozdrabniarką, urządzenia do strzyżenia żywopłotów i wielu innych. Przede wszystkim służy jako nośnik narzędzi do utrzymania terenów miejskich i gminnych w tym: ulic, placów, parków, ogrodów zoologicznych, dworców i lotnisk.
- Śmieciarka OLYMPUS Mini (TERBERG MATEC POLSKA Sp. z o.o., z Płochocina). Pawilon 5, stoisko 4.
Olympus Mini to pojazd do zbiórki odpadów z tylnym załadunkiem służący do zbiórki odpadów komunalnych, pochodzenia organicznego, a także materiałów przeznaczonych do ponownego przetwarzania na obszarach centrów miast, strefach przeznaczonych do ruchu pieszego oraz obszarach wiejskich z wąskimi uliczkami i ograniczonym ruchu pojazdów, gdzie wymagana jest duża manewrowość. Niewielki, charakteryzujący się eleganckim, nowoczesnym wzornictwem i sprawdzonymi rozwiązaniami technicznymi, zapewnia najbardziej wymagającym użytkownikom, zajmującym się zbiórką odpadów, najwyższą jakość i niezawodność.
Konsumenci mogą głosować m.in. na stronie http://zlotymedal.mtp.pl/