Walka ze smogiem i poprawa jakości powietrza, a co za tym idzie jakości życia - to główny temat zbliżających się Targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu. Organizatorzy wydarzenia i rząd zapowiadają, że podczas targów poznamy nie tylko technologię, ale również kluczowe rozwiązania, które zmienią stan powietrza w miastach.

 

– Podjęcie tego problemu na tak szeroką skalę podczas jednego z najważniejszych w kraju wydarzeń poświęconych ochronie środowiska z pewnością przyczyni się do wypracowania rozwiązań, które zaprocentują w przyszłości – nie ma wątpliwości Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

 

Premiery i Złote Medale MTP

 

23 października do Poznania na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM zjadą przedstawiciele najróżniejszych branż z Polski i zagranicy: recyklingu, odpadów, odnawialnych źródeł energii, rewitalizacji i rekultywacji, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, ochrony powietrza, ale też ludzie świata nauki, samorządu i polityki. To największe w kraju wydarzenie dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i usług komunalnych.

 

– Targi POL-ECO SYSTEM są najważniejszym miejscem spotkań przedstawicieli instytucji legislacyjnych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związanych z branżą ochrony środowiska oraz gospodarką komunalną – mówi Paulina Pietrzak, dyrektor targów.

 

Na stoiskach w halach targowych będzie można zapoznać się z najnowszymi ekologicznymi trendami, zaawansowanymi technologiami i najnowocześniejszymi rozwiązaniami z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, w tym z produktami, które na targach będą miały swoją premierę. Dziewięć z nich zostało nagrodzonych Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich za innowacje i wysoką jakość, w tym m.in. urządzenie do eliminacji uciążliwego zapachu, usuwania amoniaku, siarkowodoru, metanu i LZO, elektryczny odkurzacz miejski czy system do zwalczania chwastów. W czasie trwania targów w specjalnych strefach i na stronie www.zlotymedal.mtp.pl na najlepszy produkt będą też mogli zagłosować goście targów.

 

Premiery i Złote Medale MTP

 

23 października do Poznania na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM zjadą przedstawiciele najróżniejszych branż z Polski i zagranicy: recyklingu, odpadów, odnawialnych źródeł energii, rewitalizacji i rekultywacji, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, ochrony powietrza, ale też ludzie świata nauki, samorządu i polityki. To największe w kraju wydarzenie dotyczące ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i usług komunalnych.

 

– Targi POL-ECO SYSTEM są najważniejszym miejscem spotkań przedstawicieli instytucji legislacyjnych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związanych z branżą ochrony środowiska oraz gospodarką komunalną – dodaje Paulina Pietrzak, dyrektor targów.

 

Na stoiskach w halach targowych będzie można zapoznać się z najnowszymi ekologicznymi trendami, zaawansowanymi technologiami i najnowocześniejszymi rozwiązaniami z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, w tym z produktami, które na targach będą miały swoją premierę.

 

Dziewięć z nich zostało nagrodzonych Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich za innowacje i wysoką jakość, w tym m.in. urządzenie do eliminacji uciążliwego zapachu, usuwania amoniaku, siarkowodoru, metanu i LZO; elektryczny odkurzacz miejski czy system do zwalczania chwastów.

W czasie trwania targów w specjalnych strefach i na stronie www.zlotymedal.mtp.pl na najlepszy produkt będą też mogli zagłosować goście targów.

 

Strażacy, którzy ratowali szwedzkie lasy w Poznaniu

 

Targi to także liczne konferencje i prelekcje. Obowiązkowym punktem programu są odwiedziny – w organizowanej przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przestrzeni wystawienniczo-konferencyjnej „Ekosfera”.

 

To tu będą się odbywały konferencje, panele dyskusyjne i szkolenia. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. aktualna polityka państwa w zakresie ochrony środowiska, w tym ekologiczne paliwa węglowe, gospodarka niskoemisyjna i użycie odnawialnych źródeł energii w gospodarce, a także transport niskoemisyjny, rozwój elektromobilności, przystosowanie miast do zmian klimatu czy działalność Bussiness Intelligence (czyli analityki biznesowej) w ochronie środowiska.

 

Interesująco zapowiada się także organizowana przez strażaków konferencja „Bezpieczeństwo gazociągów przesyłowych w Polsce”, podczas której będą poruszane takie tematy, jak eliminacja potencjalnych awarii, komunikacja w sytuacji awaryjnej czy wymagania UDT w stosunku do sieci przesyłowych. Strażacy zaprezentują też jak wygląda akcja ratownicza na gazociągach, a także opowiedzą o swoim udziale w gaszeniu pożarów lasów w Szwecji.

 

Rządowe miliardy na termomodernizację

 

Podczas wydarzenia resort środowiska przedstawi założenia programu „Czyste powietrze”, który zakłada wymianę w polskich domach przestarzałych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków.

 

Jego budżet to 103 mld zł przeznaczonych na dotacje i pożyczki zwrotne, które będą udzielane przez kolejnych dziesięć lat.

– Zakładamy, że dzięki dofinansowaniu, termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 miliony domów – zapowiada Henryk Kowalczyk.

 

Podczas targów beneficjenci aktualnych programów NFOŚiGW mogą wziąć udział w szkoleniach. Fundusz przedstawi też propozycje nowych projektów. A minister środowiska rozstrzygnie konkurs „Produkt w obiegu”.

 

Nominowane w konkursie innowacyjne produkty, które zyskały drugie życie lub zostały zaprojektowane zgodnie z zasadą ecodesignu oraz projekty z zakresu ekologii i gospodarki obiegu zamkniętego będzie można zobaczyć na wystawie.

 

Targi potrwają do 25 października. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie www.polecosystem.pl .