W Poznaniu rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra Tech i Taropak, największe kompleksowe targi obejmujące wszystkie gałęzie branży opakowań. Nie wszystko jednak widać na ekspozycjach. My sprawdziliśmy, co o targach mówią twarde dane.

 

Polagra Tech to największa impreza branży technologii spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. To także jedyne w Polsce wydarzenie, gdzie producenci wyrobów spożywczych mogą zaopatrzyć się od A do Z we wszystkie produkty techniczno-technologiczne potrzebne do stworzenia smacznych, pełnowartościowych produktów w oparciu o najwyższe formy bezpieczeństwa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Z kolei Taropak to największe kompleksowe targi obejmujące wszystkie gałęzie branży opakowań. Ponad 24,5 tys. metrów przestrzeni wystawienniczej w 5 pawilonach zgromadzi 500 wystawców, którzy zaprezentują 450 nowości. To wszystko zobaczy ponad 63000 zwiedzających

 

Redakcja naszego serwisu sprawdziła, jak w ostatnich latach rozwijają się firmy prezentujące się na targach Polagra Tech i Taropak. Skorzystaliśmy z danych InfoCredit, firmy zajmującej się zbieraniem i analizą danych, partnera targowego serwisu Strefa Wystawcy.

 

31 proc. 

O tyle wzrosły przychody firm z branży maszyn do produkcji żywności wystawiających się na targach Polagra Tech w ostatnich 6 badanych latach. Ich sprzedaż rośnie szybciej niż w przypadku całej branży (+23 proc.). Z kolei przychody wystawców z targów Taropak wzrosły w tym czasie o 36 proc.

 

93,4 proc.

Tyle firm wystawiających się na targach Polagra Tech osiąga dodatnią rentowność. W przypadku targów Taropak jest to 90 proc. firm. Tu także wystawcy z Poznania błyszczą na tle porównywalnych firm ze swoich branż (odpowiednio 83 i 89 proc.).

 

210,5 mln USD

To wartość polskiego importu maszyn do produkcji żywności w ostatnim roku. W ostatnich latach import spada - w 2014 r. było to ponad 263 mln USD. Sprowadzamy głównie maszyny z Niemiec (za prawie 60 mln USD), Holandii (za prawie 38 mln USD) i Włoch (za 28 mln USD). Niemcy i Włosi to potentaci na rynkach europejskich.

 

156,5 mln USD

Tyle był wart polski eksport maszyn do produkcji żywności w ostatnim roku. Nasi główni partnerzy handlowi to Holandia (31 mln USD), Niemcy (22,6 mln USD) i Dania (17 mln USD). Najszybciej rośnie sprzedaż do Danii - w ostatnim roku aż o 60 proc.

Na rynku duńskim polscy eksporterzy maszyn przegrywają tylko z Niemcami, na rynku białoruskim tylko z Włochami. W Holandii jesteśmy piątym dostawcą.

 

1,28 mld USD

To roczna wartość amerykańskiego importu maszyn do produkcji żywności. Najwięksi dostawcy do USA to Niemcy, Włosi i Holendrzy. Drugie miejsce w rankingu importerów na świecie zajmuje Rosja, która rocznie kupuje maszyny za 535 mln USD. 

 

MTP wraz z firmą InfoCredit zapewniają firmom prezentującym się w Poznaniu stały dostęp do analiz branżowych. W naszym serwisie mogą Państwo także sprawdzić kondycję finansową obecnych i potencjalnych kontrahentów. Raporty dostępne są po zalogowaniu. Zapraszamy: www.strefawystawcy.pl