Zarejestruj

 

Robotyzacja, przemysł 4.0., inteligenta obsługa i smart furniture to globalne trendy, które w najbliższych latach wywrą wpływ na polski rynek meblarski. Mówił o tym Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, towarzyszącego targom branży drzewnej, meblarskiej i tapicerskiej Drema, Furnica i Sofab 2017.

 

Według Krzysztofa Sengera polska branża meblarska ma wiele atutów. Jest konkurencyjna i doskonale znana na świecie. To jeden z naszych sztandarowych sektorów eksportowych. Na jakie zmiany w ciągu kilkunastu najbliższych lat polscy producenci powinni się przygotować, by tę konkurencyjność wzmocnić?

 

- Klient będzie wówczas oczekiwał inteligentych mebli, powstających w wydajnych fabrykach. Producenci będą musieli dostosować się do tych wymagań i indywidualnych gustów odbiorców. Indywidualny dobór kolorów, form, czy drukowanie na zamówienie będzie standardem - mówił w wywiadzie dla targowej telewizji wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Krzysztof Senger podkreślał, że branża może liczyć na aktywne i coraz większe wsparcie Agencji: - Wspieramy rozwój polskich firm w dwojaki sposób. Po pierwsze - w inwestycjach. Branża wymaga dużych nakładów, by zmierzyć się z wyzwaniami czekającymi ją w przyszłości. Pomagamy nie tylko w pozyskiwaniu nowych lokalizacji, ale także w uzyskaniu grantów. Będąc częścią Polskiej Grupy Rozwoju, możemy zaproponować szeroki dobór narzędzi wsparcia - od finansowego, zawierającego instrumenty pomocowe, po instrumenty dłużne, czy kapitałowe. Drugi obszar i nowy mandat Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu to wsparcie ekspansji zagranicznej naszych firm. Mamy już 10 biur zagranicznych w różnych częściach świata, także w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Możemy więc coraz aktywniej wspierać polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków - mówił.

 

Według Krzysztofa Sengera kolejnym wyzwaniem dla branży drzewnej i meblarskiej będzie konsolidacja rynku. Dzięki targom Drema, Furnica i Sofab ta konsolidacja może odbywać się łatwiej i szybciej.

 

Cały wywiad z Krzysztofem Sengerem, wiceprezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, można zobaczyć tu: http://www.mtp.pl/all/pl/news/polskie_meble_w_roku_2030-video/