Zarejestruj

 

Polska branża producentów maszyn i narzędzi do drewna z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Eksportujemy coraz więcej maszyn, choć import nadal przeważa. Deficyt w wymianie handlowej jest jednak coraz mniejszy - wynika z danych firmy analitycznej InfoCredit.

 

Analiza wyników i wskaźników wystawców biorących udział w Targach DREMA, FURNICA i SOFAB to najlepszy dowód, że polscy producenci maszyn i narzędzi do drewna potrafią wykorzystać kontakty nawiązane podczas targów w Poznaniu. Branża dynamicznie się rozwija, przychody skokowo rosną, a polskie firmy znaczą coraz więcej na arenie międzynarodowej.

 

Wyniki coraz lepsze

 

Przychody producentów maszyn i narzędzi do drewna rosną nieprzerwanie - w latach 2011-2015 skumulowany wzrost obrotów  wyniósł ponad 96 proc. Poprawia się także rentowność branży. Coraz więcej firm wystawiających się w Poznaniu osiąga zyski po opodatkowaniu - wynika z danych InfoCredit, firmy zajmującej się pozyskiwaniem i informacji gospodarczych, partnera serwisu Strefa Wystawcy. Informowaliśmy już o tym szeroko w ubiegłorocznym wydaniu „DREMA/Furnica News” i elektronicznych serwisach targowych. W tym roku ten trend znacznie przyspieszył. Dla porównania - przychody wystawców z targów DREMA, FURNICA i SOFAB w latach 2010-2014 wzrosły o 36,5 proc., co było wartością znacznie niższą niż w latach 2011-2015. Tym razem skupmy się więc na ekspansji polskich producentów i najbardziej perspektywicznych zagranicznych rynkach zbytu. 

 

Eksport rośnie szybciej niż import

 

Polski import maszyn i narzędzi do obróbki drewna utrzymuje się na stabilnym poziomie - w latach 2015-2016 było to około 200 mln USD rocznie. Eksport znacząco wzrósł – z 80 mln USD w roku 2014 do ponad 110 mln USD latach 2015 i 2016. Warto wspomnieć, że w tym czasie poprawiły się też warunki dla eksporterów. Kurs USD/PLN w latach 2015-2016 znacząco wzrósł, co sprawiło, że eksport stał się bardziej opłacalny.

 

Głównym partnerem handlowym dla polskich firm z branży są Niemcy – wymiana z tym krajem to 43 proc. wartości całego importu maszyn oraz 58 proc. wartości naszego eksportu. Do Niemiec sprzedajemy maszyny za 65,3 mln USD, a importujemy za blisko 87 mln USD. Deficyt w wymianie handlowej z Niemcami jednak stale spada. W 2015 r. nasz eksport do tego kraju był wart niespełna 50 mln USD. W latach 2014 - 2016 polski eksport do Niemiec podwoił się. 

 

Oprócz Niemiec najwięcej maszyn stolarskich importujemy z Włoch (za 54,3 mln USD), Austrii (18,4 mln USD) i Chin (14,6 mln USD). To tłumaczy, dlaczego właśnie te kraje mają podczas targów DREMA największą reprezentację. W tym roku w Poznaniu zaprezentuje się aż 23 wystawców z Niemiec i 21 z Włoch. 

 

Ameryka najbardziej obiecująca

 

Największymi zagranicznymi odbiorcami polskich maszyn i urządzeń do obróbki drewna po Niemczech są Rosja (8 mln USD), USA (6 mln USD) i Chiny (2,7 mln USD). Polscy producenci szczególnie silną pozycję mają na największym rynku europejskim, czyli w Niemczech. Ustępują tam  jedynie producentom chińskim. Nadal jednak jest tam o co walczyć. Niemiecki import maszyn do obróbki drewna w 2016 r. był wart ponad 500 mln USD. Polskie firmy mają na razie 13 proc. udziału w tym torcie.  Chińskie dokładnie dwa razy więcej - w 2016 r. sprzedały tam maszyny za 134 mln USD.

 

Oprócz Niemiec najbardziej perspektywicznymi rynkami dla polskich producentów maszyn są USA, Rosja, Chiny i Kanada. Polski eksport do Stanów Zjednoczonych w latach 2014-2016 wzrósł o 200 proc. Nadal jednak stanowi znikomy udział w amerykańskim rynku (0,4 proc.). Amerykanie w 2016 r. sprowadzili maszyny za blisko 1,4 mld USD.

 

Rosja w 2016 r. sprowadziła urządzenia do obróbki drewna za blisko 360 mln USD. Polskie maszyny stanowiły tylko 2,7 proc. tej kwoty. Z kolei wartość chińskiego importu maszyn to 430 mln USD (import z Polski stanowił 0,7 proc.).

 

Dane o kontrahentach, analizy branżowe i statystyki są dostępne dla wystawców targów organizowanych przez MTP w serwisie Dźwignia Biznesu – Strefa Wystawcy. Wystarczy się zalogować w systemie: https://swdb.mtp24.pl/pl/ . Przykładowe analizy można znaleźć w otwartej części serwisu.