v 2.5-1411
Zarejestruj

 

Każda z grup wiekowych ma inne potrzeby. Dotyczy to też mebli. Na tym koncentrować się będą działania tegorocznej inicjatywy DREMA DZIECIOM I SENIOROM. Pawilony 5 i 6 MTP podczas tegorocznej DREMY po raz kolejny zamienią się w pokazowe fabryki, produkujące dla konkretnych grup docelowych.

W ciągu czterech dnia trwania Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, studenci z krajów regionu Morza Bałtyckiego wykonają łącznie 10 zestawów mebli dla dzieci, którego skład stanowią: łóżko z materacem, szafa, biurko, regał oraz 5 kompletów mebli dla seniorów (łóżko z materacem i regulowanym stelażem, stolik nocny). Każdy ze zwiedzających targi będzie mógł obserwować kolejne etapy procesu produkcji łóżka, szafki nocnej, stołu, szafy, na co dzień niedostępnego dla szerszej publiczności. Meble wytworzone w ramach projektu DREMA DZIECIOM I SENIOROM przekazane zostaną z pomocą wybranych fundacji na cele charytatywne - do potrzebujących wsparcia seniorów oraz dzieci z domów dziecka czy rodzin zastępczych.

Nowoczesne projekty mebli, które będą wykonywane w ramach Fabryki Mebli na Żywo i Polskiej Fabryki Mebli, powstały na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Praca nad nimi uwzględniała m.in. dogłębne poznanie potrzeb użytkowników, łącznie z fizycznym „wczuciem się” w rolę seniora przy wykorzystaniu specjalnego skafandra-symulatora wieku. Dodatkowo wykonana została pełna dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna, tak by możliwe było wyprodukowanie mebli w cztery dni. Działania Fabryki Mebli na Żywo koordynowane są przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (pawilon 6), a Polskiej Fabryki Mebli - przez Stowarzyszenie DROMA (pawilon 5). 

Tegoroczna międzynarodowa edycja tego wydarzenia jest częścią szerokiego projektu naukowo-badawczego BaltSe@anioR (współfinansowanego ze środków UE), który ma na celu zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. Tworzone w ramach Fabryki meble zaprojektowali studenci Wydziału: Agata Gołębiewska, Bartosz Sumionka, Daniela Winiecka, Paulina Molska. Projekty stanowią rozwinięcie koncepcji regału zaprojektowanego przez Sylwię Siekirka „Puzzle Rack” (projekt inspirowany pracą Bartosza Cieślaka „Szafka z puzzli”) w ramach konkursu „Spełnij dziecięce marzenia 2017” organizowany przez redakcję czasopisma Biznes Meble.pl

Projekt DREMA DZIECIOM I SENIOROM odbywać się będzie przez wszystkie dni trwania targów DREMA, przy czynnym udziale studentów uczelni i jednostek badawczych z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego, oraz zaangażowaniu partnerów z branży drzewnej i meblarskiej. Przy produkcji założono wykorzystanie najnowszych technologii oraz materiałów konstrukcyjnych, a proces technologiczny pokazowych fabryk obejmować będzie wszystkie fazy obróbki elementów - od momentu rozkroju tarcicy i obróbki płyt meblowych  do końcowego montażu mebli.