v 2.5-1411
Zarejestruj

 

Złoty w coraz lepszej formie. Importerzy i konsumenci się cieszą, bo zagraniczne wakacje będą tańsze. Eksporterzy raczej nie, bo jeśli się nie zabezpieczyli ich wynagrodzenie będzie niższe.

 

Polska waluta utrzymuje dobrą passę, która trwa od stycznia. Po czerwcowej korekcie i drobnym osłabieniu w lipcu nadal rośnie w siłę. Już w piątek, 14 lipca, złoty był najmocniejszy do dolara amerykańskiego od dwóch lat. Był to efekt danych o inflacji i sprzedaży detalicznej. W poniedziałek (17.07) za dolara na rynku płacono nawet 3,66 zł. Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu 2016 dolar był wart nawet 4,27 zł. To istotna zmiana dla przedsiębiorców rozliczających się w amerykańskiej walucie.

 

Złoty zyskuje nie tylko do dolara, ale i do innych głównych światowych walut. W poniedziałek euro było warte poniżej 4,21 zł , a frank szwajcarski 3,8020 zł. To oznacza, że zagraniczni inwestorzy nie tylko śledzą sytuację na rynkach głównych walut ale także - przy okazji - bardzo dobrze oceniają kondycję polskiej gospodarki. To dobra wiadomość dla konsumentów. Zadłużonych w walutach i spędzających urlop za granicą stać będzie na więcej.