Zarejestruj

 

Pierwszy dzień Forum Gospodarczego Budownictwa był pełen deklaracji o współpracy i dialogu. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi dobry klimat dla budownictwa.

 

W znakomitej obsadzie rozpoczęło się I Forum Gospodarcze Budownictwa i Dni Inżyniera Budownictwa na Budmie. Wśród gości byli Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa, Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu oraz przedstawiciele organizacji branżowych związanych z budownictwem. Forum potrwa do czwartku, 9 lutego.

 

- Czasem program targów jest tak skonstruowany, że trudno jednoznacznie powiedzieć co jest ważniejsze: część konferencyjna czy same targi – powiedział na otwarciu Forum Przemysław Trawa, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Konsultacje na bieżąco

 

Rzeczywiście, coraz częściej targom w Poznaniu towarzyszą branżowe kongresy, debaty i prezentacje specjalistów cenionych na całym świecie. Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury to wydarzenie bezprecedensowe w skali kraju. Przede wszystkim to pierwsze tak szerokie spotkanie branży z przedstawicielami rządu. Program był wcześniej konsultowany na spotkaniach z organizacjami budowalnymi, tak by w Poznaniu skupić się na najważniejszych problemach i perspektywach rozwoju branży budowlanej. – Poza merytoryczną dyskusją, chcemy od branży budowlanej dowiedzieć się jakiego wsparcia potrzebuje od rządu. Jak możemy pomagać, poza samymi działaniami legislacyjnymi – mówił Tomasz Żuchowski.

 

Pierwszy dzień Forum poruszał taką tematykę jak rynki eksportowe dla polskich wyrobów budowlanych czy jakość, przejrzystość i uczciwość w budowlanym biznesie. Przedstawiciele organizacji branżowych przedstawiali swoją wizję rozwoju, recepty na biznesowy sukces i oczekiwania. Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Okna i Drzwi, przedstawił, w jaki sposób polska stolarka stała się hitem eksportowym i jak tworzyła markę na rynkach miedzynarodowych. Podkreślał, że produkty z Polski spełniają najwyższe światowe standardy. Jego zdaniem powinniśmy zachować czasem większa elastyczność w kształtowaniu norm i przepisów. Andrzej Kozłowski, wiceprezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, przedstawił koncepcję ekspansji polskich firm budowlanych jako wykonawców ważnych inwestycji. Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, mówił o rozwiązaniach, które mogą sprawić, że Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa mówił, że cena powoli powinna przestawać pełnić główną rolę w przetargach publicznych. Jego zdaniem coraz bardziej powinniśmy punktować jakość. 

 

Temat ulg wraca

 

Sporo miejsca na Forum zajęła dyskusja na temat ulg podatkowych. Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes ASM Centrum Badań i Analiz Rynku przedstawiła raport na temat korzyści, jakie branży budowlanej może przynieść powrót do tego pomysłu. Inicjatywę wsparło aż sześć stowarzyszeń i związków branżowych, obecnych na Budmie. Raport został wręczony obecnemu na Forum ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. 

 

Wcześniej, w swoich wystąpieniach na konferencji prasowej oraz Gali Otwarcia Targów Budma i Windoortech Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że we wrześniu 2016 r. rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. - Przed rządem stoją także wyzwania w zakresie budowy infrastruktury liniowej: drogowej i kolejowej oraz realizacji programu Mieszkanie Plus – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

 

Podczas ceremonii otwarcia minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski wręczyli nagrodę MIB za wybitne osiągnięcia w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego. - Przywracamy po 7 latach nagrody Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Polscy inżynierowie zasługują na wyróżnienie. To także dzięki ich pracy rozwija się PKB Polski – podkreślił minister Adamczyk.

 

Nagrodę otrzymało Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury dr inż. arch. Michał Stangel za miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu Nowego Centrum Usługowego przy ul. Wojska Polskiego w Tczewie na obszarze po byłej jednostce wojskowej.

 

W środę (8 lutego) w agendzie spotkania jest Dzień Inżyniera Budownictwa i dyskusja m.in. na temat programu Mieszkanie+ w budownictwie, którą poprowadzi Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.