Zarejestruj

Ponad 90 proc. niemieckich firm nie obawia się istotnych negatywnych zmian w prowadzeniu biznesu z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii Europejskiej - wynika z ankiety Instytutu Gospodarki Niemieckiej w Kolonii. 

 

Niemcy to potentat gospodarczy na brytyjskim rynku i najbardziej zainteresowany kraj, by utrzymać UE w obecnym kształcie. Wnioski z ankiety są bardzo ciekawe. Ponad 90 proc. spośród 2900 ankietowanych niemieckich firm nie spodziewa się dla siebie poważniejszych negatywnych następstw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tylko do 3 proc. pytanych firm obawia się znacznego niekorzystnego wpływu Brexitu na inwestycje i zatrudnienie.

 

Co najbardziej niepokoi Niemców? Oczywiście zmiany notowań brytyjskiego funta, które wywołują obawy o spadek siły nabywczej Brytyjczyków. Kurs wyspiarskiej waluty mocno ucierpiał po decyzji o wyjściu z UE. Dlatego tylko 66 proc. Niemców (w porównaniu z 90 proc. w głównym badaniu), jest spokojnych o różnice kursowe. Gdyby takie samo badanie przeprowadzić w Polsce wyniki mogłyby być znacznie inne. Złoty jest o wiele bardziej narażony na wstrząsy niż euro. Przypomnijmy tylko, że na jesieni ubiegłego roku funt był wart nawet poniżej 4,90 zł, co znacząco osłabiało eksport na Wyspy (rok wcześniej kurs był nawet powyżej 6 zł).

 

Niemcy nie obawiają się znaczącego spadku eksportu do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Znacznego osłabienia popytu spodziewa się tylko 6 proc. badanych firm, 27 proc. ma niewielkie obawy a 68 proc. nie ma ich wcale. Z kolei 

pogorszenia się klimatu inwestycyjnego po wyjściu W. Brytanii z UE znacznie obawia się 3 proc. ankietowanych, 20 proc. w stopniu niewielkim, a 77 proc. nie dostrzega takiego zagrożenia.