Pozytywne zmiany w nowym prawie budowlanym i idącą z nim cyfryzacją branży, a także potrzeba inwestycji zdominowały pierwszą część Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future. Wydarzenie odbywa się w przededniu Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA i potrwa do 4 lutego.

 

Zebranych w Sali Ziemi uczestników ForumBuild4Future powitał Prezes Zarządu Grupy MTP, Przemysław Trawa. Podkreślił istotę rozmowy jako ważnego elementu w procesie pokonywania wyzwań. 

 

- W kontekście dzisiejszego spotkania kluczowym hasłem jest „wyzwanie“. Celowo nie mówię „problem“, ponieważ już praktycznie nie słyszymy tego słowa. Są za to wyzwania, a wyzwania się pokonuje. Trzeba je tylko dobrze opisać i takiego dobrego opisu podczas tego Forum właśnie Państwu życzę - mówił prezes Grupy MTP. 

 

40-proc. luka czynszowa - impuls dla budownictwa społecznego

 

Inauguracyjne wystąpienie tej edycji Forum Build4Future wygłosił Robert Krzysztof Nowicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, kierowanym przez Jadwigę Emilewicz (która objęła wydarzenie swoim patronatem honorowym, podobnie jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad). 

 

- Komponent usługowy i budowlany stanowią razem 20 proc. PKB wytwarzanego w Polsce, branże te zatrudniają 3 mln pracowników - zaznaczył w swoim wystąpieniu Robert Krzysztof Nowicki. - Dla nas, przedstawicieli administracji państwowej, taka świadomość daje motywację do myślenia o tych, dla których tworzone jest prawo - dodał.

 

Robert Krzysztof Nowicki przypomniał również, że w Polsce istnieje 40-procentowa luka czynszowa. Właśnie taka właśnie część Polaków nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania na własność, ale jest zbyt „zamożna“ na mieszkanie komunalne. Zdaniem ministra to może być sygnał dla rynku, zwiastujący wzrost znaczenia budownictwa społecznego jako ważnego elementu stabilnego rozwoju cywilizacyjnego kraju. 

 

W końcowej części swojego wystąpienia, minister zwrócił uwagę, iż miejsce odbywania się Forum Build4Future nie jest przypadkowe. 

 

- Poznań, jako stolica przedsiębiorczości, jest tym miejscem, gdzie kształtują się pomysły, które mają szansę przejść do realizacji. Obecność w jednym miejscu przedstawicieli biznesu, naukowców oraz ruchów miejskich, a zatem środowisk, w których głos administracja musi się wsłuchiwać, daje unikalną szansę, aby toczący się tutaj dialog służył nam wszystkim - całej Polsce - dodał minister. 

 

Poznańskie spojrzenie na innowacje 

 

Branża budowlana uchodzi za jedną z najbardziej konserwatywnych w kontekście wdrażania innowacji. Ciekawym sposobem na przełamanie tego schematu może być zastosowanie modelu otwartej innowacji, o którym w swoim wystąpieniu opowiedziała Dagmara Nickel, zarządzająca pierwszym w Polsce prywatnym parkiem naukowo technologicznym YouNick (wcześniej Nickel Technology Park Poznań), a także firmą deweloperską Nickel Development. 

 

Mimo iż innowacje są kojarzone w Polsce z wielkimi hasłami i zmarnowanymi pieniędzmi z unijnych grantów, jak zwróciła uwagę Dagmara Nickel, nie ma przed nimi ucieczki, o ile firma myśli o rozwoju i swojej przyszłości. 

 

- Gdy nie inwestujemy w innowacje, nasze produkty są kopiowane przez naśladowców i zostajemy zmuszeni do konkurowania ceną. To sprawia, że marże topnieją, a tymczasem wymagania klientów ciągle rosną, a bez zysków, które można zainwestować w rozwój produktu nie sposób im sprostać - mówiła zarządzająca parkiem YouNick. 

 

Model otwartej innowacji, polegającej na korzystaniu z zewnętrznie wytworzonego know-how, technologii, produktów, jest sprawdzony przez międzynarodowe korporacje. Najbardziej znanym podejściem tego typu było zastosowanie ultratrwałego szkła Gorilla Glass w iPhone’ach. Na kontrakcie skorzystał zarówno Apple, jak i producent szkła - do 2005 roku mało znana firma Corning. 

 

Kierunek dla budowlanych innowacji - czy tylko ekologia?

 

Temat innowacji w kontekście kosztów ponoszonych na badania i rozwój w branży budowlanej był również ważnym punktem debaty ekspertów pt. „Nowe technologie i trendy w branży budowlanej“. Z jednej strony paneliści zwrócili uwagę na zmieniające się oczekiwania użytkowników budynków, szczególnie w zakresie neutralności budynków dla środowiska, z drugiej strony - w kontekście przytoczonych przez ministra danych o luce czynszowej - zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu świadomość ekologiczna jest drugorzędna względem możliwości finansowania zakupu mieszkania. W tej kwestii zachodzą jednak istotne zmiany.

 

- Młode pokolenie coraz mniejszą wagę przywiązuje do własności. Chcą być użytkownikami, a niekoniecznie właścicielami - zwróciła uwagę Krystyna Wąchała-Malik z PFR Nieruchomości. - Już wkrótce będą oni stawiać zupełnie inne wymagania wynajmującym, niż miało to miejsce do tej pory. To będzie impulsem do zmian. 

 

Tymczasem ekologicznych innowacji i innowacji w ogóle jest w budownictwie niewiele, jak zwrócił uwagę Adam Kleczewski z Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów. - O ile w instalacjach miał miejsce duży postęp, to jeśli chodzi o przegrody - technologia stoi na tym samym poziomie, co w latach 70 - mówił.

 

- Trudno jest inwestować w innowacje obarczone dużym ryzykiem, kiedy rentowność firm budowlanych waha się od 1 do 2 proc. - mówił prof. Zbigniew Kledyński z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. W tym kontekście Dagmara Nickel dodała, że imperatywem w innowacjach dla budownictwa powinno być ograniczenie kosztów wytworzenia, co pozwoliłoby zwiększyć dostępność mieszkań, a gdyby wynikało to z oszczędności zużycia materiałów, pozytywnym skutkiem ubocznym byłby również efekt ekologiczny. 

 

Rozwój trochę z przymusu

 

Na temat inwestycji w swojej prezentacji zwrócił uwagę prof. Witold Orłowski ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Według przedstawionych przez niego danych, inwestycje prywatne i publiczne są w stagnacji względem PKB i powinno to być ostrzeżeniem dla sektora w kontekście nieco trudniejszej sytuacji gospodarczej, kształtowanej przez zewnętrzne czynniki. 

 

Jak mówił prof. Orłowski - przedsiębiorcy powinni zerwać z przekonaniem, że wrócą czasy, kiedy ludzie starają się o pracę. Praca nie będzie tania, a pracowników trudno będzie znaleźć. W ostatecznym rozrachunku jednak powinno to pobudzić biznes do działania i podjęcia konkretnych kroków związanych z inwestycjami w wydajność pracy. 

 

- Z roku na rok koszt budowy robotów tanieje o kilkanaście procent, a w tym samym czasie ich wydajność rośnie w podobnym tempie. Tesla otwiera właśnie fabrykę samochodów w jednym z najdroższych pod względem kosztów pracy miejscu w Europie - w Niemczech, pod Berlinem. Kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Dziś - jest to możliwe, ponieważ tania siła robocza przestaje mieć znaczenie dla globalnej gospodarki - mówił Witold Orłowski. - Jestem jednak optymistą i wierzę, że polscy przedsiębiorcy chcą i potrafią to zauważyć, i wykorzystać. Oczywiście lepiej, żeby zrobili to prędzej niż później - dodał. 

 

Rosnące płace będą napędzać także wzrost cen i w dłuższym czasie trzeba będzie przywyknąć do inflacji na poziomie 4-5%. To spowoduje również podniesienie stóp procentowych, ale póki co pieniądz jest tani, co oznacza, że w najbliższych kilku kwartałach pewni swojej pracy i zarobków Polacy nadal chętnie będą zadłużać się, aby kupić mieszkanie. 

- Mimo pewnego obniżenia średniej liczby sprzedawanych mieszkań, moim zdaniem srogiej zimy nie będzie - podsumował ekspert. 

 

Forum Build4Future trwa w dniach 3-4 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Towarzyszy Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA, które rozpoczynają się we wtorek, 4 lutego (trwają do 7 lutego). Targi BUDMA to blisko 1000 wystawców, setki nowości produktowych, technologicznych, usługowych, konkursy, wydarzenia, warsztaty, seminaria, a przede wszystkim spotkania biznesowe i rozmowy o budownictwie.