Jesienny blok targów w Poznaniu to prawdziwa synergia branż spożywczej, opakowaniowej oraz gastronomicznej i HoReCa. W tym samym czasie odbędą się targi Polagra Tech, Polagra Food, Polagra Gastro i Invest Hotel, Taropak, 4Print oraz Smaki Regionów. To największe wydarzenie w tym sektorze w Polsce.

 

Wielka uczta regionalnej polskiej kuchni, tradycyjnych receptur oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu rozpocznie się już w sobotę 28 września. Do poniedziałku 30 września każdy smakosz dobrego jedzenia znajdzie tutaj produkty przygotowywane w oparciu o dawne receptury, produkowane tradycyjnymi metodami, w oparciu o poszanowanie lokalnych zwyczajów i wartości. W ekspozycji udział wezmą przedstawiciele wszystkich województw. Znaleźć więc tu będzie można prawdziwe rarytasy np. wyroby cukiernicze, przetwory z owoców i warzyw, śląskie oblaty, ryby, piwa i wiele innych. Smaki Regionów to także wydarzenie ekologiczne, zgodne z trendem slow food adresowane do współczesnych, bardzo świadomych konsumentów, przykładających dużą uwagę do spożywanych produktów i poszukujących tych, które mają ekologiczne pochodzenie czy też ich produkcja jest potwierdzona certyfikatem. Smaki Regionów obfitować będą w atrakcje związane z jedzeniem, zdrową żywnością. W sobotę i niedzielę odbędą się seanse Kina Kulinarnego (sobota, godz. 15:30 „Faceci od kuchni” – reż. Daniel Cohen , niedziela, godz. 15:30 „Podróż na sto stóp” – reż. Lasse Hallström. Wstęp na Smaki Regionów jest wolny.

 

Gwiazdy świata kulinarnego

 

Tegoroczna edycja targów Smaki Regionów będzie kusić zapachem i smakiem również dzięki gwiazdom sceny kulinarnej. Pojawią się tu Mateusz Gessler – kucharz, restaurator, miłośnik dobrego jedzenia, znany szerokiej publiczności również jako juror programu telewizyjnego TVN MasterChef Junior, który wystąpi jako ambasador produktów certyfikowanych Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie. Z idolem młodych kucharzy będzie można spotkać się również na stoisku województwa wielkopolskiego. Na scenie kulinarnej wystąpi także Jan Kuroń, a ci, którzy lubią oglądać programy kulinarne z pewnością ucieszą się na widok Oli Nguyen zwyciężczyni MasterChef 2018oraz Tomasza Mullera – prowadzącego program w TVN Style „Z gruntu zdrowo”.

 

Wielki finał konkursu kulinarnego Bitwa Smaków

 

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę według własnej receptury i z rodzimych produktów. W tym roku zainteresowanie wydarzeniem było najwyższe w historii konkursu – aż 784 Koła Gospodyń Wiejskich zgłosiły się do udziału. W „Bitwie Regionów” biorą udział drużyny składające się z maksymalnie trzech osób. Najlepszych 16 drużyn z całego kraju, po wcześniejszej selekcji, spotka się podczas finału 29 września. Organizowany już po raz piąty konkurs jest okazją do zaprezentowania różnorodności tradycji kulinarnych oraz obyczajów regionów Polski. Najlepsze koła zostaną uhonorowane nagrodami, w tym nagrodami specjalnymi od  Kancelarii Prezydenta. Organizatorem konkursu pn. „Bitwa Regionów” jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Polagra Food – produkty z różnych stron świata

 

Targi Polagra Food od wielu lat są jest miejscem spotkań i rozmów o przyszłości sektora spożywczego i gastronomicznego. Swoje wyroby zaprezentują m.in.: polski sektor mleczarski i mięsny, firmy przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz firmy produkujące słodycze, herbaty, napoje, przyprawy i produkty spożywcze eko. Nie zabraknie wystawców zagranicznych, w tym z Chorwacji, Francji, Indonezji, Chin, Indii, Litwy, Niemiec, Korei, Rosji, Senegalu, Węgier i Włoch. Wśród nowości zaprezentowane zostaną m.in. produkty mleczarskie bio, dania kuchni indyjskiej w wersji ready to eat, wina z regionu Villany – węgierskiej stolicy czerwonego wina i wiele innych.

 

W eksperckim gronie odbędą się dyskusje na temat zachowania konsumentów, marketingu produktów spożywczych, perspektyw rozwoju produktów roślinnych, a także na temat komunikacji „proekologicznej” na produktach spożywczych i w ich reklamie związanych z trendami zero waste, nude food czy eko. Pojawi się także odpowiedź na pytanie o to jak bezpiecznie stosować takie oznaczenia jak: „bez laktozy”, „bezglutenowy”, „bez antybiotyków”, „wege”, „vegan” czy „bio”.

 

Nowością na tegorocznej edycji targów POLAGRA FOOD będzie projekt „Wyspa Innowacji”. Pod tą nazwą będzie zlokalizowane wspólne stoisko wszystkich instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Będzie można m.in. zapoznać się ze starymi odmianami roślin uprawnych, dowiedzieć się na czym polega proces tradycyjnego wędzenia, zapoznać się z etapami produkcji cukru, a pod mikroskopem poobserwować rozwój drożdży.

 

Profesjonalna aranżacja

 

Targi POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL to świat nowoczesnych rozwiązań dla profesjonalnych kuchni i obiektów noclegowych oraz niezwykłych kulinarnych doznań – ciekawe propozycje wyposażenia profesjonalnych kuchni, aranżacji sal restauracyjnych i innych przestrzeni hotelowych oraz warsztaty i szkolenia, m. in. technik przyrządzania wysokiej jakości kawy. W gronie nowości dedykowanych hotelom natomiast kolekcje krzeseł, które wyróżnia prosty, elegancki i ponadczasowy design, ekskluzywne łóżka hotelowe przygotowywane na zamówienia, z dbałością o każdy detal, wysokiej jakości tekstylia czy rozwiązania pozwalające na aranżację zewnętrznych stref hotelowych czy restauracyjnych takich jak np. tarasy, a także te, dzięki którym można pozyskać dodatkową przestrzeń użytkową, na przykład w postaci ogrodów zimowych.

 

Podczas tegorocznej edycji targów powrócą także pokazy Master Class Show. Mistrzowie polskiej sceny kulinarnej, m. in. Tomasz Purol czy Ernest Jagodziński, podzielą się swoją wiedzą budowaną na wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Będzie o roli ziół w kuchni, wykorzystaniu serów zagrodowych, nowoczesnych deserach restauracyjnych i kuchni Podlasia, która powinna być inspiracją dla szefów kuchni stojących przed zadaniem zbudowania wegańskiego menu.

 

Starcie najlepszych kucharzy w kraju

 

Serce targów zabije najmocniej w strefie kulinarnej. 30 września odbędzie się w niej konkurs kulinarny WorldSkills Poland, podczas którego 10 najlepszych, młodych kucharzy będzie walczyć o możliwość reprezentacji Polski w konkurencji „gotowanie” w największym europejskim konkursie umiejętności zawodowych dla młodzieży EuroSkills 2020 w austriackim Graz. Natomiast w 1 i 2 października, w strefie kulinarnej odbędzie się najbardziej wyczekiwane wydarzenie w polskiej gastronomii – 19. finał Kulinarnego Pucharu Polski – konkursu mogącego pochwalić się rekomendacją najważniejszych stowarzyszeń branżowych w Polsce i cieszącym się ogromnym prestiżem w gronie szefów kuchni. Zawodnicy tegorocznej edycji będą musieli przygotować przystawkę, w której obligatoryjne do zastosowania są papryka świeża, Ser Bursztyn, jajko i olej z esencją masła, a także danie główne z wykorzystaniem wołowiny Flank Stek, szpiku kostnego, ziemniaka i śliwki. Na deser zaserwowane zostaną natomiast dania stanowiące wariacje na temat połączenia gruszki i orzechów laskowych. W tym roku do rywalizacji o tytuł „Najlepszego z najlepszych” przystąpi 10 drużyn. Prace uczestników będzie oceniać międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Jarosława Walczyka.

 

Wszystko o pakowaniu

 

Od kilkudziesięciu lat Polska jest jednym z największych rynków dla branży opakowań w Europie. Tradycja organizowania poznańskich targów dla sektora producentów i dostawców technologii pakowania, etykietowania oraz rozwiązań, które umożliwiają firmom podejmowanie wyzwań logistycznych, ma ponad czterdzieści lat. Na targach Taropak swoje produkty i usługi prezentują producenci i dostawcy technologii pakowania, etykietowania. Znaleźć tu można opakowania i technologie dedykowane zarówno branży spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, jak i kosmetycznej czy modowej. będzie można zobaczyć najnowocześniejszy park maszynowy branży opakowań i etykiet! Producenci i dystrybutorzy prezentują czynne linie pakujące, drukarki opakowań czy roboty. Wszystko co potrzebne do optymalizacji produkcji, pakowania i konfekcjonowania. Taropak to spotkania biznesowe, kontraktacje i rozmowy handlowe. Jednak uczestnictwo w Targach daje możliwość poznania nowości i bliższego zapoznania się z trendami. Zarówno na stoiskach wystawców, jak i podczas wykładów czy warsztatów. Zostaną poruszone tematy dotyczące opakowań używanych w sprzedaży internetowej oraz w branży spożywczej. Z kolei targi 4 PRINT to wydarzenie koncentrujące  się na technikach druku, innowacyjnych rozwiązaniach offsetowych, cyfrowych, przemysłowych oraz technologiach 3D.