Mija 90 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Był to bardzo ważny rozdział w historii Poznania, któremu zawdzięczamy nie tylko rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale też wiele istniejących do dziś rozwiązań urbanistycznych. Grupa MTP rozpoczyna cykl wydarzeń celebrujących to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, którego skala i rozmach nigdy nie powtórzyły się w historii Polski.

 

PeWuKa pokazywała dynamikę odrodzonego państwa polskiego, miała silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęła na kształt oraz przyszłość Poznania. Stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju. Do dziś można powiedzieć, że to był event wszechczasów.

1427 Wystawców, 4,5 mln zwiedzających

Podczas wystawy pokazywano polskie dokonania w dziedzinach przemysłu (m.in.: ciężkiego, naftowego, górniczo–hutniczego, włókienniczego, garbarskiego, konfekcyjnego, drzewnego, budowlanego, spożywczego czy chemicznego), handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, sportu, kultury, sztuki i nauki.

Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i przede wszystkim ciekawą i intrygującą ekspozycją. Wystawców było 1427, zaś zwiedzających 4,5 mln. Powierzchnia wystawy zajęła 65 ha, na których stanęło 112 obiektów wystawowych. Prace budowlane wykonywało 1200 robotników i kolejnych kilka tysięcy pracowało w warsztatach wykonujących poszczególne ekspozycje. PeWuKa trwała 138 dni.

Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy, z której rozmachem dzisiaj równać się mogą światowe wystawy EXPO czy największe międzynarodowe kongresy. PeWuKa była wydarzeniem, podczas którego polscy przedsiębiorcy i wynalazcy zaprezentowali wiele innowacyjnych rozwiązań. Wystawa dała impuls do dalszego rozwoju kraju. Warto poznać fenomen PeWuKi, która wciąż stanowi jedną z mniej znanych kart w historii naszego miasta, regionu i całej Polski.

Promocja na cały świat

Na temat wydarzenia oraz kraju, który zaledwie 10 lat wcześniej odzyskał niepodległość, ukazało się w światowej prasie blisko 20 tys. artykułów. Czechosłowacy, Amerykanie czy Francuzi zachwalali rozmach i organizację, a tak pisał o wystawie brytyjski „Daily Mail”: „PeWuKa świadczy wymownie, co uzyskali Polacy usilną pracą i oszczędnością. Polacy pokazali na tej wystawie, że nie ma przedmiotu, którego by sami sfabrykować nie mogli. Ten naród jest tak przemyślny, że potrafi zrobić wszystko czego zapragnie.”

Zanim jednak zorganizowano spektakularną Powszechną Wystawę Krajową stworzono przestrzeń targową, która istnieje do dziś i  stanowi o wizerunku Poznania. Twórcą tego konceptu był Edward Mazurkiewicz i gdyby nie jego odważna wizja nie byłoby Międzynarodowych Targów Poznańskich, a tym bardziej Powszechnej Wystawy Krajowej. Dzisiaj domena działania Grupy MTP jest o wiele szersza i obejmuje nie tylko targi, ale też megaeventy, koncerty, zawody sportowe oraz wiele usług towarzyszących, których potrzebują firmy i uczestnicy, by prowadzić biznes, promować się czy po prostu bawić.

Symbolem wystawy są budynki, które zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Głównym architektem PeWuKi był Roger Sławski. Poznaniak z pochodzenia, który ze względu na zasługi dla tego miasta doczekał się w stolicy Wielkopolski ulicy swojego imienia. Zawdzięczamy mu choćby stworzoną na PeWuKę Halę Przemysłu Ciężkiego oraz fontannę w Parku Wilsona, która wówczas była największą fontanną w Europie.

Obchody na miarę wydarzenia

 

W 90. rocznicę otwarcia wystawy Grupa MTP organizuje wiele wydarzeń. W trakcie targów ITM Polska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się konferencja naukowa poświęcona różnym wymiarom PeWuKi. Naukowcy będą rozmawiać m.in. o wystawie w kontekście międzynarodowym i społeczno-politycznym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m. Poznania, Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Jego Magnificencja Rektor UAM.

 

II Festiwal Architektury Modernistycznej NOWY PLAN 2019

W roku jubileuszowym druga edycja Festiwalu Architektury Modernistycznej  NOWY PLAN poświęcona zostanie tej największej przedwojennej imprezie wystawienniczej. Festiwal jest organizowany przez poznański oddział SARP oraz inicjatywę Centrum Otwarte we współpracy z Grupą MTP.

Najbardziej spektakularną częścią festiwalu będzie wystawa o PeWuCe. Organizatorzy pragną w ten sposób przypomnieć to przedsięwzięcie i w popularny sposób przybliżyć je mieszkańcom Poznania, turystom, gościom targowym, laikom i specjalistom.

Wystawa będzie pokazywać przede wszystkim modernizacyjny rys PeWuKi: swego rodzaju skok w nowoczesność dokonany w jednym z najbardziej cywilizacyjnie zaawansowanych miast ówczesnej Polski.

Zwiedzanie śladami PeWuKi 

W trakcie roku jubileuszowego Grupa MTP we współpracy z poznańskimi przewodnikami miejskimi organizuje spacery historyczne śladami PeWuKi. To okazja, by posłuchać opowieści o fenomenie wystawy i barwnych anegdotek o ekspozycji i gościach. Najbliższa wycieczka odbędzie się 6 czerwca. O udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona.

Gra Miejska „Wejściówka na Pewukę” 

„Wejściówka na Pewukę” to drużynowa gra po terenie MTP z PeWuką jako tematem przewodnim. Gracze wcielą się w rolę odwiedzających PeWukę i wyruszą na eksplorację przygotowanych atrakcji. Zadaniem graczy będzie odwiedzić 11 ciekawych lokalizacji na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i wykonać przypisane do nich zadania. Zwycięży ta drużyna, która jako pierwsza dotrze do finałowej lokalizacji i poprawnie wykona zadanie.

Zagrać można będzie już 18 maja o godz. 19:00 w ramach Nocy Muzeów, a następnie podczas targów ITM, w ramach akcji „Lato na Targach”, podczas jesiennej wystawy poświęconej PeWuCe i w trakcie targów Hobby.

Mapa „Śladami Powszechnej Wystawy Krajowej” 

Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Grupa MTP przygotowały mapę „Śladami Powszechnej Wystawy Krajowej”. Plan wyznacza spacer po terenach ekspozycyjnych i istniejących do dziś obiektach. Opracowanie merytoryczne przygotował Jakub Głaz, krytyk architektury, a za opracowanie graficzne był odpowiedzialny Marcin Gruchociak.