Pierwsza edycja konkursu ABA – Architecture BUDMA Award zdecydowanie należała do projektantów z firmy GRUPA 5 Architekci. To oni zdobyli główną nagrodę za Siedzibę Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Do ścisłego finału wprowadzili aż dwa obiekty.

 

Jury pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Bolesława Stelmacha z łącznej liczby 22 obiektów zgłoszonych do konkursu wyłoniło 5 finalistów. W finale znalazły się aż dwa projekty Grupy 5. Oprócz zwycięskiego, czyli Siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, nominowany do nagrody był obiekt The Nest. Stawkę finalistów uzupełniały Dom Polny (Osiem Jeden Waw), Gospodarstwo Ekologiczne (eKodama) i Nova Atmosfera (Biuro MAZM).

 

Celem konkursu jest podkreślenie i wyróżnienie architektów i projektantów, których zdolności, energia i zaangażowana praca są istotnym fundamentem budowy narodowego dziedzictwa i przestrzeni dla przyszłych pokoleń. Wciąż, niestety, powstają niechlubne przykłady szpecące przestrzeń, które dowodzą tylko, że trzeba wyznaczać właściwe kierunki. Konkurs ma promować projekty wartościowe, inspirujące do powstawania kolejnych, tak by budować narodowe dziedzictwo i przestrzeń dla przyszłych pokoleń.