W Poznaniu rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, największe wydarzenie targowe organizowane przez grupę MTP. To już 28. edycja tego wydarzenia. Prezentuje się tu w sumie 1000 wystawców.

 

Polskie budownictwo nie może narzekać na koniunkturę. Widać to doskonale w Poznaniu, obserwując rekordową frekwencję na Targach BUDMA. - O targach najlepiej mówią liczby. Tegoroczna ekspozycja zajmuje 30 tys. m kw. Mamy 1000 wystawców i gości z 33 krajów, spodziewamy się 50 tys. zwiedzających - mówił na otwarciu Przemysław Trawa, Prezes Grupy MTP. 

 

- Budownictwo ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Wartość produkcji to 200 mld zł, branża kreuje 10 proc. naszego PKB, zatrudnia milion pracowników. Dlatego jesteśmy tu obecni. Przyjeżdżamy, by rozmawiać o partnerstwie na rzecz nowych wyzwań i programów, wsparciu innowacji, promocji naszych czempionów, czyli największych eksporterów, którzy sprzedaja swoje produkty za granicą - mówił podczas konferencji prasowej Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 

- Pewnie wszyscy się spodziewają, że będę mówił o 100 tys. mieszkań, które powstają w tym roku w ramach naszych programów. Owszem, ale to nie jest nic skomplikowanego - pieniądze na ten cel są, ziemia jest. Będąc tutaj podkreślę jednak, że naszym celem w PFR Nieruchomości jest budowanie zupełnie nowej jakości. Chcemy budować tak, by te osiedla wytyczały nowe trendy w architekturze i urbanistyce. Nasze projekty są realizowane przez najlepszych architektów. Stworzyliśmy swój własny system prefabrykacji. Osiedla, które budujemy, to projekty urbanistyczne - z terenami zielonymi i miejscami kultury. Na Targach BUDMA jesteśmy, by się uczyć i obserwować  najnowsze trendy - dodał podczas konferencji Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości. 

 

BUDMA kreuje wartość

 

Na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury po prostu warto być. Mówią o tym liczby. Przychody wystawców z BUDMY rosną znacznie szybciej niż u konkurentów. Wzrost w ostatnich 6 latach to aż 51 proc. wobec  35 proc. dla porównywalnych firm w całej branży - wynika z danych firmy analitycznej InfoCredit, partnera naszego serwisu. BUDMA jest idealnym miejscem, by pozyskać kontrahentów na nowych rynkach zbytu. Mówił o tym podczas otwarcia Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi, reprezentujący branżę będącą naszą eksportową wizytówką. - Polska jest największym producentem okien w Europie. To nie tylko efekt świetnej koniunktury na nasze wyroby, ale także promocji - mówił Janusz Komurkiewicz.

 

Z danych firmy InfoCredit wynika, że polskie okna to produkt numer 1 na rynku niemieckim (co trzecie montowane okno pochodzi z Polski), brytyjskim, czeskim, szwedzkim, włoskim, słowackim i belgijskim. Francja to jedyny duży rynek europejski, na którym nie jesteśmy na podium. Wartość polskiego eksportu okien to ok. 1,2 mld USD rocznie.

 

Deszcz nagród na otwarcie

 

Podczas uroczystości otwarcia tradycyjnie wręczono 37 Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich dla wystawców Budmy i 6 Złotych Medali dla wystawców Targów WinDoor-Tech. BUDMA to nie tylko budownictwo, ale także architektura. Nagrodzono więc także laureatów Konkursu o Nagrodę Ministra Inwestycji i Rozwoju za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne, publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Warto też wspomnieć, że w pierwszym dniu targów BUDMA wręczono także nagrody w pierwszej edycji Konkursu Architecture Budma Award. W imieniu firmy GRUPA 5 Architekci nagrodę odebrał Rafał Zelent. Nagrodzony projekt to Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Targi BUDMA potrwają w Poznaniu do 15 lutego.