W 2019 roku mija 90 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze prezentowało osiągnięcia odrodzonego państwa polskiego i wpłynęło na kształt oraz przyszłość Poznania. Wraz z targami BUDMA rozpoczynają się całoroczne obchody jubileuszu.

 

PeWuKa stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju. Podczas wystawy pokazywano polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, sportu, kultury, sztuki i nauki. Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i ciekawą, intrygującą ekspozycją.

 

Powszechna Wystawa Krajowa zorganizowana w 1929 roku, z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była niezwykle jak na tamte czasy pionierskim wydarzeniem. O wyborze lokalizacji zadecydowały targowe tradycje Poznania oraz zaangażowanie ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego. Od maja do września 112 pawilonów Pewuki zwiedziło 4,5 miliona osób z całego świata.

 

Przez cały rok na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i całego miasta odbędzie się szereg wydarzeń przypominających fenomen tego wydarzenia. Na początek, wszystkich miłośników historii oraz pasjonatów architektury zapraszamy do zwiedzenia terenów targowych śladami Pewuki podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Przewodnicy są ekspertami z dziedziny historii oraz architektury. Opowiemy o faktach i ciekawostkach związanych z Pewuką, przybliżymy architekturę i zakres tematyczny największej wystawy zorganizowanej w 1929 w Poznaniu. 

 

  • Termin: czwartek, 14.02.19, III dzień Targów BUDMA
  • Miejsce: pawilon 10 - Centrum Prasowe MTP
  • Godzina: 15.30
  • Organizatorzy: Grupa MTP i Wielkopolska Izba Budownictwa

 

Zgłoszenia udziału należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Liczba miejsc ograniczona. O udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zapraszamy!