Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczestniczył dziś w uroczystości otwarcia kilku imprez targowych adresowanych do branży spożywczej, gastronomicznej i opakowaniowej, które jednocześnie odbywają się na terenie MTP. Są to Targi SMAKI REGIONÓW, POLAGRA-TECH, POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL, TAROPAK, POLIMER TECH oraz 4 PRINT WEEK.

 

– Rośnie eksport polskiej żywności. Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld EUR i wzrosła o blisko 6% w porównaniu z  analogicznym okresem ubiegłego roku –– powiedział dziś, podczas wizyty w Poznaniu na MTP, minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Minister rolnictwa podkreślał, że przed polską żywnością otwierają się nowe rynki zbytu. – W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uzyskać m.in. dostęp dla naszego drobiu do 26 rynków; dla wołowiny​ do 14 rynków, dla wieprzowiny do 6 rynków, dla owoców do 2 rynków, dla mleka i jego przetworów do 5 rynków i dla pasz do 7 rynków – mówił minister. Dodawał, że w tym roku znacząco wzrosła wartości eksportu rolno-spożywczego do takich państw jak: Sri Lanka - ok. 2,5-krotny wzrost, Turcja - ok. 2-krotny, Irak  - wzrost o około 90 proc. Na wzrost eksportu do Sri Lanki wpłynął głównie eksport cukru, do Turcji głównie mięsa wołowego, a do Iraku serów i produktów z mąki oraz syropów cukrowych.

 

–  Wyniki polskiego handlu artykułami rolno-spożywczymi w ostatnich latach potwierdzają utrzymującą się wysoką pozycję tej branży na arenie międzynarodowej. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost polskiego eksportu jest wysoka jakość naszej żywności. Dla Polski ważne jest, abyśmy umieli zainteresować świat naszą, polską żywnością. Żywność regionalna i tradycyjna to żywność wysokiej jakości. To jest szansa dla nas, aby stała się ona naszą marką rozpoznawczą – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

Przemysław Trawa, prezes Zarządu MTP podkreślił, że w tym roku swoją ofertę przedstawiło 1100 wystawców, a organizatorzy spodziewają się około 55 tysięcy zwiedzających. – Tegoroczne Smaki Regionów, w sobotę i w niedzielę odwiedziło około 16 tysięcy gości, co jest rekordem – poinformował Prezes MTP.

 

Targi SMAKI REGIONÓW to festiwal żywności eko, slow, tradycyjnej i regionalnej. Jest tu także stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym można dowiedzieć się wszystkiego o u unijnym systemie Chronionych Nazw Pochodzenia (ChNP), Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG) i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności (GTS), a także o produktach wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW. Ekspozycji towarzyszy bogaty program pokazów kulinarnych prowadzonych przez firmy i znanych szefów kuchni. – Smaki Regionów to promocja produktów, które stanowią kulinarne dziedzictwo naszego kraju. Na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 1841 produktów o co najmniej 25-letniej tradycji wytwarzania. Natomiast unijnym systemem ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych wysokiej jakości objęte zostały 42 polskie produkty, a kolejne dwa weryfikowane są obecnie przez Komisję Europejską​ – poinformował podczas konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Wywiady Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z targów MTP znajdą Państwo w MTP.TV:

- o polskiej żywności na światowych rynkach: https://youtu.be/EIaYM5_qI5c

- o innowacyjności: https://youtu.be/0iLrS9ytvGQ 

- o zrównoważonym rozwoju w rolnictwie: https://youtu.be/TefsDvc9Iwg