W Poznaniu trwa Kongres Move Mobility & Vehiicles poświęcony elektromobilności. – Motoryzacja to jeden z tych sektorów, który zmienia się na naszych oczach – mówił podczas targów Motor Show w Poznaniu Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

 

W kongresie wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, rządowej i samorządowej, profesjonaliści z branży automotive, osobistości świata nauki, konstruktorzy i architekci  motoryzacyjni, decydenci sektorów paliwowego i energetycznego, izby i stowarzyszenia branżowe. Uczestniczyli w nim także inwestorzy planujący zaangażowanie w rozwój elektromobilności w Polsce. Zdaniem uczestników elektryczne samochody są nadzieją na czystsze ulice, na mniej hałasu, ale też na nowy przemysł.

 

- Elektromobilność jest takim sektorem, który jest jedną nogą zakorzeniony w sektorze motoryzacyjnym, a drugą w energetycznym. To dopiero współpraca pomiędzy pojazdem i możliwością jego ładowania (stacjami ładowania) daje kompletny efekt. To stawia nowe wyzwania. Musimy być w stanie konstruować regulacje w taki sposób, który wykracza poza tradycyjne bariery. To jest transport, który jest coraz bardziej cyfrowy. To jest transport, który jest coraz bardziej współdzielony. To jest transport, który na horyzoncie będzie coraz bardziej autonomiczny. To są rewolucje, którym poddany jest dzisiaj przemysł motoryzacyjny. Bardzo ważne jest żebyśmy my jako Polska wzięli w tej rewolucji swój pozytywny udział - uważa Michał Kurtyka.

 

Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, uważa, że otwartość Polaków na innowacje jest niesamowita. - Widać to w każdej dziedzinie. Społeczeństwo się bogaci, gospodarka rośnie doskonale, mamy coraz więcej pieniędzy, możemy wydawać na jakość, na innowacje, a nie tylko patrzeć na samą cenę i wybierać najtańsze. Wszyscy mamy plany, że będzie milion elektrycznych aut na polskich drogach w 2025 roku – mówił podczas targów Poznań Motor Show Tadeusz Kościński.

 

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, podkreślał, że wymarzonym modelem komunikacji w Poznaniu jest łączenie różnych form transportu. - Z jednej strony możemy korzystać z własnych nóg, dla naszego zdrowia przemieszczając się na krótszych odcinkach, z komunikacji publicznej, ale również z samochodu. Transport zrównoważony to taki, w którym możemy się wszyscy przemieszczać na poziomie nie tylko miasta, ale całej aglomeracji. I nie zrobimy tego, jeżeli nie będziemy rozmieli wzajemnie swoich potrzeb. Jeżeli będzie zbyt dużo samochodów, to będą zbyt duże korki. I musimy szanować się wzajemnie. Jeżeli korzysta się zarówno z chodników, ścieżek rowerowych, jak i dróg, jest się bardziej otwartym na innych, rozumie się również ich potrzeby. Musimy łączyć te różne formy transportu – mówił podczas targów Prezydent Poznania.

 

Wywiady wideo z uczestnikami Kongresu znajdą Państwo na stronie głównej MTP: https://www.mtp.pl/pl/aktualności/milion-elektrycznych-aut-w-polsce-w-2025-roku/