Polscy producenci mebli nie przestają zadziwiać. W ubiegłym roku wartość produkcji w naszym kraju wzrosła do 46,1 mld zł - wynika z szacunkowych danych B+R Studio. W tym roku może to być nawet 50 mld zł - oczekuje branża.

 

Meble to jeden z polskich hitów eksportowych. Zdecydowana większość polskiej produkcji sprzedawana jest za granicą. Według danych za 2016 r. (pełnych informacji za 2017 r. jeszcze nie ma) wartość polskiego eksportu mebli wynosi 9,2 mld EUR. Jesteśmy czwartym eksporterem mebli na świecie, tuż za Włochami. Zdecydowanym liderem są Chiny (48,3 mld EUR), drugie miejsce zajmują Niemcy (14,6 mld EUR).

 

 - W tym roku wartość eksportu może przekroczyć 10 mld EUR. Liczymy, że uda nam się wyprzedzić Włochów i wejść na eksportowe podium. To zależy jednak od kursów walut - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej targi Meble Polska Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM).

 

Umocnienie złotego dla polskiej branży meblarskiej to ostatnio największe zagrożenie dla utrzymania wzrostowej tendencji w eksporcie. Przed rokiem za euro było warte około 4,30 zł, obecnie 4,15 zł. Dlatego branża bardzo ostrożnie szacuje sprzedaż zagraniczną na ten rok. Wstępne dane o eksporcie mówią, że bariera 10 mld EUR padła już w ubiegłym roku. Licząc w złotych eksport wzrósł z 41 do 42,99 mld zł. 

 

- Inny problem naszej branży, z którym zmagamy się od lat, to niskie eksportowe marże. Pracujemy nad tym, poprawa rentowności sprzedaży zagranicznej zajmie nam jeszcze kilka lat - dodał Michał Strzelecki.

 

Producenci mebli liczą także na ożywienie polskiego rynku. Sprzedaż w naszym kraju nie rośnie jeszcze tak, jak by sobie tego życzyli. Liczą jednak, że coraz lepsza koniunktura w kraju pobudzi budownictwo. Izba nie postrzega ograniczenia niedzielnego handlu w Polsce jako zagrożenia. - Większość meblowych zakupów odbywa się w sobotę. Ci, którzy są zdecydowani, nie podejmują decyzji w niedzielę, pod wpływem impulsu - mówił Jan Szynaka, właściciel firmy Szynaka Meble i prezes OIGPM.

 

Więcej o szansach i zagrożeniach dla polskiej branży meblarskiej dowiemy się podczas targów Meble Polska w Poznaniu od 6 do 9 marca.