W 2017 roku polska gospodarka urosła o 4,6 proc. - wynika z szacunkowych wyliczeń GUS. To wynik znacznie lepszy niż rok wcześniej i lepszy od oczekiwanego. Popyt krajowy nadal jest bardzo silny, widać też, że ruszają inwestycje.  

 

Wstępne dane o PKB zostały opublikowane w pierwszy dzień targów BUDMA. Wszyscy od rana mówili o tym, że dawno już nie było takiej koniunktury dla budownictwa, ale tak dobrych wieści mało kto się spodziewał. 

Polska gospodarka w ubiegłym roku rosła najszybciej od 6 lat. Szacuje się, że w ostatnim kwartale 2017 wzrost przekroczył nawet 5 proc. Struktura wzrostu jest w dodatku taka, jakiej oczekiwaliśmy. Szybko rosnącą konsumpcję wsparły wreszcie inwestycje. Popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc. r/r. Inwestycje z kolei o 5,4 proc., a w samym IV kwartale nawet powyżej 10 proc. 

 

Dane GUS z 30 stycznia nie są ostateczne. Wynik może być jeszcze skorygowany, na szczegółowe dane za czwarty kwartał też trzeba jeszcze poczekać. Wszystko wskazuje jednak, że polska gospodarka jest bardzo silna, a w tym roku też możemy liczyć na wzrost w okolicach 4 proc.