Polska będzie jeszcze długo placem budowy, bo do zrobienia jest bardzo wiele - zapewniali przedstawiciele rządu na otwarciu tegorocznej Budmy. W tym roku konferencja prasowa inaugurująca jedne z najważniejszych targów w Poznaniu gościła aż dwóch szefów resortów - Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju.

 

Konferencję prasową z udziałem przedstawicieli rządu otworzył Przemysław Trawa, prezes MTP, który podkreślał, że BUDMA ma solidne tradycje - odbywa się już od 1991 r. Z roku na rok rośnie - w obecnej edycji połączonych wydarzeń targowych bierze udział aż 1000 wystawców.

 

- Same stoiska zajmują 30 tys. m kw, a cała ekspozycja 50 tys. m kw. Spodziewamy się obecności 45 tys. zwiedzających. Do Poznania, w ramach programu Hosted Buyers, przyjechało także 300 zagranicznych kupców - mówił Przemysław Trawa. Prezes MTP podkreślał, że zmienia się także formuła targów, a oferta wystawców jest coraz szersza. Klimat dla budownictwa też jest coraz lepszy - dosłownie i w przenośni. Stąd m. in. coraz większa ekspozycja i obecność maszyn budowlanych na targach.

 

- Jeszcze przed otwarciem targów mieliśmy okazję przejść się po stoiskach wystawców. Przedsiębiorcy mówią wprost, że koniunktura w budownictwie wyraźnie się poprawia, dlatego tu są. Te maszyny, o których mówił tu prezes Przemysław Trawa, nie znalazły się na BUDMIE przypadkiem. Oczekujemy wzrostu inwestycji i dynamicznego rozwoju branży w najbliższych latach. Polska jest i jeszcze długo będzie prawdziwym placem budowy. Nie tylko w budownictwie kubaturowym, ale także liniowym - powiedział na konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

- Te targi są bardzo ważne dla obu naszych ministerstw. Najlepszy dowód, że wraz z Andrzejem Adamczykiem jesteśmy tu, a nie na wtorkowej Radzie Ministrów, na co oczywiście uzyskaliśmy pełną zgodę premiera. Zależy nam na wzmocnieniu pozycji Budmy w Europie - mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

 

Obaj ministrowie podkreślali, że szeroko rozumiana branża budowlana może liczyć na mocne wsparcie. - Koniec ubiegłego roku to niespotykany wzrost w polskim budownictwie. To pokazuje potencjał dla branży. Oczywiście wiemy, że baza do tego wzrostu z 2016 r. była bardzo niska z powodu przerwy pomiędzy perspektywami budżetowymi. Inwestycje jednak dopiero ruszają. Sam program drogowy jest wart 135 mld zł, program kolejowy to kolejne ponad 70 mld zł, centralny port lotniczy to ponad 30 mld. Pamietajmy, że ponad polowa planowanych inwestycji jest realizowanych przez samorządy, a te się jeszcze nie rozpędziły. W Polsce jest więc co robić, ale zależy nam także na ekspansji polskich firm. Będziemy je zachęcać do inwestycji, a firmy usługowe i produkcyjne będziemy wspierać w ekspansji na zewnątrz - dodał minister inwestycji i rozwoju.

 

Andrzej Adamczyk podkreślał, że BUDMA to nie tylko targi, ale także doskonałe miejsce do dyskusji o problemach branży: - Za chwilę w Poznaniu rozpocznie się już druga edycja II Forum Budownictwa i Architektury. Oczekujemy owocnej debaty na temat przyszłości budownictwa.

 

II Forum Budownictwa i Architektury na targach BUDMA zaczyna się dziś, czyli 30 stycznia, o godzinie 13.00.