Zachwycaliśmy się polską dynamiką PKB w III kwartale bliską 5 proc., chwaliliśmy rumuńską ponad 8-proc., ale ta wiadomość to przebiła. Turecka gospodarka przyspieszyła do 11,1 proc.

 

Polscy przedsiębiorcy na mapie swoich ekspansji mogą śmiało dołożyć kolejny bardzo atrakcyjny kierunek. To Turcja. Kraj, w którym w III kwartale tego roku wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 11,7 proc., inwestycje o 12,4 proc., a eksport o 17,2 proc.

 

Oczywiście nie możemy z powodu jednego kwartału popadać w euforię, bo ostatnie dane z Turcji nie są idealne - baza sprzed roku była bardzo niska. Z powodu puczu politycznego trzeci kwartał 2016 roku był dla Turcji bardzo słaby. Gospodarka się wówczas skurczyła. Ale teraz wysyła bardzo ważny sygnał, że kierunek turecki warto rozważyć w planach eksportowych i ekspansyjnych.

 

Turcja to 5. pod względem wielkości partner handlowy Unii Europejskiej oraz ważny i przyszłościowy partner dla Polski. W ostatnich pięciu latach obroty handlowe z naszym krajem wzrosły dwukrotnie.