v 2.5-1411
Zarejestruj

 

Wielkopolska już oficjalnie otrzymała nowy symbol kulinarny. Region promować będą już nie tylko rogale marcińskie, ser smażony, czy kaliskie andruty, ale także kiełbasa biała parzona wielkopolska. Prezentację przeprowadzono na targach POLAGRA Food.

 

Starania o przyznanie chronionego oznaczenia geograficznego UE dla wielkopolskiego specjału trwały od wielu lat. Wszystko zaczęło się niemal 15 lat temu z inicjatywy obecnego honorowego cechmistrza Jacka Marcinkowskiego, wywodzącego się ze znanej rodziny poznańskich rzeźników i wędliniarzy, w której przepis na białą przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. To najpierw Jacek Marcinkowski, a później Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu rozpoczęła starania o certyfikację wędlin wielkanocnych i akcję informacyjną, jaka właściwie ta biała powinna być.

 

Obecnie kiełbasa biała parzona wielkopolska musi być wytwarzana w Wielkopolsce według ściśle określonej receptury. Produkowana jest ze świeżego, niepeklowanego mięsa wieprzowego. Jedynymi dodatkami są sól warzona, pieprz czarny świeżo zmielony, świeży tarty czosnek oraz tarty majeranek, dodawany do białej tylko w Wielkopolsce. Chronionego oznaczenia geograficznego mogą używać producenci z terenu województwa wielkopolskiego, a także 8 powiatów z województwa lubuskiego i 2 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Opakowanie białej parzonej wielkopolskiej oznaczone jest specjalnym żółto-niebieskim znakiem.

 

Polska ma obecnie 39 produktów na liście chronionych oznaczeń geograficznych. Do Francji, która ma ich aż 300, jeszcze bardzo daleko. Sądząc jednak po ofercie prezentowanej w Poznaniu na targach POLAGRA Food, czy Smaki Regionów, mamy spore szanse by tę listę powiekszyć.