v 2.5-1411
Zarejestruj

 

Polagra to targi, gdzie spotykają się wystawcy i klienci z całego świata. To również miejsce, w którym podpisuje się międzynarodowe umowy handlowe oraz odbywają się wydarzenia i konferencje o globalnym zasięgu.

 

W tym roku na targach oprócz silnej reprezentacji polskich przedsiębiorców pojawili się również producenci żywności z zagranicy, m.in. z Włoch, Finlandii, Bułgarii, Niemiec, Węgier, Litwy, Cypru, a także Malezji, Indonezji i Sri Lanki.

 

W pierwszych dniach Polagry odbył się Polsko-Nigeryjski Szczyt Gospodarczy, którego celem było połączenie zainteresowanych podmiotów gospodarczych z Polski z przedsiębiorstwami i instytucjami odpowiedzialnymi w Nigerii i przedstawienie możliwości korzystnej współpracy gospodarczej przedsiębiorców obu krajów. Według szacunków organizatora, Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji, wzięło w nim udział około 50 przedstawicieli kręgów gospodarczych Nigerii i 200 polskich przedsiębiorców.

 

Na uroczystości otwarcia targów, gościliśmy m.in. Jej Ekscelencję Pani Sansanee Sahussarungsi, Ambasador Królestwa Tajlandii w RP.

 

W trakcie Polagry odbyło się również VI posiedzenie polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Spotkaniu przewodniczyli ze strony polskiej podsekretarz stanu Ewa Lech, a ze strony białoruskiej zastępca ministra rolnictwa i wyżywienia Białorusi Aleksandr Subbotin. Przy okazji posiedzenia grupy, została podpisana polsko-białoruska Umowa o zwalczaniu wścieklizny na terytorium Białorusi w 2017 roku. Podczas pobytu w Poznaniu, delegacja białoruska odwiedziła stoiska polskich i białoruskich wystawców obecnych na Targach Polagra FOOD. Białoruś jest jednym z 14 priorytetowych krajów we współpracy w dziedzinie rolnictwa dla Polski. (zdjęcia – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

 

W pawilonie 15 odbyła się Międzynarodowa Konferencja Halal Europa Wschodnia. Jej gośćmi byli m.in. delegaci nabywcy z ponad 25 krajów (m. in. ze Zjednoczonego Królestwa Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Turcji, Iranu, Pakistanu, Indie, Chiny, Japonia, Tajwan, Malezja, Indonezja, Tajlandia, Korea Południowa, Filipiny, Kanada, Nowej Zelandii, USA i państw Europy).